ÇALIŞMAK İÇİN UYGUN ORTAM


    Hepimiz bir şeyler için çalışıyoruz. Kimimiz sınava çalışıyor, kimimiz kitap okuyor, kimimiz de iş için uğraşıyoruz. Ama merak ediyorum acaba uygun ortamı biliyor musunuz? Bugün bu konuda biraz konuşmak istiyorum.

  1-MASA ÜSTÜ OBJELERİ

       Masanızın üstünde çok fazla eşya var ise bu sizi yorar. O an ne yapacaksanız sadece ona uygun ve gerçekten kullanacağınız şeyleri elinizin altında tutun. Süs için eşya koymayacak mıyız? Masa dümdüz mü dursun? diye düşündüğünüzü biliyorum. Böyle eşyalarınız çalışmadığınız zamanlarda bulunsun. Hem güzel görünür hem de çalışmadığınız için sizi rahatsız etmez.

2-IŞIK

    İlk olarak söylemek istediğim şey şu ki eğer masa lambası kullanıyorsanız ışığı iyi toplaması gerekiyor sadece yoğunlaştığınız alana dikkatinizi çekmeli yoksa tavandaki lambadan farksız olur.
Tavandaki lamba demişken, onun da masayı gayet rahat görmesi ve arkanızdan gelmesi gerek. Sağ omuz üstü olursa daha iyi olur.

3-BİLGİSAYAR

   Şimdi eğer taşınabilecek bir bilgisayar kullanıyorsanız işiniz olamadığı zamanlarda başka bir yere koymanızı tavsiye ederim. Oyun meraklısı biriyseniz ya da bilgisayarda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız sizi dürtebilir. İçten içe "Bırak çalışmayı, kafa patlatma. Gel bana!" diyebilir. Aman inanmayın. Oturduktan sonra kalkamazsınız.

4- SESLER

   Herkesin müzik anlayışı farklı olduğu için müzik dinleme konusuna girmek istemiyorum çünkü daha çok verim alan insanlar var. Yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim. Sözlü müzik dinlemeyin!
Biz diğer faktöre geçelim. Ortam sesi, tüm insanları rahatsız eden bir durum. Bundan kurtulmak elbette mümkün değil. Ama birkaç faydalı taktik deneyebilirsiniz. Örneğin pencere kenarından uzaklaşmak ve de kapıyı kapatmak gibi. Bunlar insanı boğuyor olabilir. Ortama hava giriş çıkışı olmaması sizi boğabilir. Bu yüzden çalışma yapmaya başlamadan önce ortamı havalandırırsanız bu dertten kurtulursunuz.

                                                                                    5-ODA ORTAMI

  Elbette herkesin bir ortamı olmayabilir. Bu durumlarda hiç değilse bile boş bir oda tercih etmenizi öneririm. Bu sayede sizin dikkatinizi bozacak faktörlerden de arınmış olursunuz. Eğer odanız var ise de gerekli çalışma araçlarınız olmasını tavsiye ederim. Örneğin öğrenci olarak ben duvarımda bir Dünya haritası ve bir yazı tahtası bulunduruyorum. Bunlar işe yarar şeyler. Sizler de kendinize göre gerekli şeyleri bu şekilde hazır bulundurursanız verimliliğiniz ve çalışma isteğiniz artacaktır.


    
   Kısacası bu konudaki en önemli faktör sizin rahat ve verimli olmanız.Bu konuda size bunları geliştirebileceğiniz birkaç fikir vermek istedim. Umarım başarılı olmuşumdur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
ÇALIŞMAK İÇİN UYGUN ORTAM ÇALIŞMAK İÇİN UYGUN ORTAM Reviewed by Samet AYDIN on Mart 31, 2019 Rating: 5

3 yorum:

 1. Bu konuda hem garip hem şanslıyım. Masamın üstü dünyanın en kalabalık yerlerinden biri olduğu halde ders çalışırken hiç biri dikkatimi dağıtamıyor :) Yeter ki ben ders çalışmak isteyeyim :) Benim sorunum çalışma sırasında değil de hadi çalışayım diyene kadar geçen sürede :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kişilerin bazı şeyleri yapabilmek için ilhama ihtiyacı oluyor. Siz çalışma konusunda bu durumu yaşıyorsunuz ben de resim çizme konusunda aynı olayı yaşıyorum. :D

   Sil
  2. :) resimlerinizi merak ettim şimdi. Onları da görmek isteriz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.